browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Błędne Skały

Opublikowane przez 25 lutego 2015

07Błędne Skały to zespół ciekawych formacji skalnych na terenie Parku Narodowego Gór Świętokrzyskich. Bloki skalne mają od kilku do kilkunastu metrów wysokości, powstały na skutek wietrzenia piaskowca. Szczeliny między nimi są nieraz tak wąskie, że przejście przez nie wymaga odrobiny sprytu – czasem trzeba wyginać ciało pod dziwnym kątem, innym razem człapać w kucki jak kaczuszka.

 

 

Choć Błędne Skały to labirynt, nie sposób tam zabłądzić. Od wejścia do wyjścia podążamy wzdłuż kładki, miejscami tak wąskiej, że mieści się na niej tylko jedna stopa. Niektóre formacje skalne mają swoje nazwy – na szlaku napotkamy między innymi Skalne Siodło, Okręt czy Kurzą Stopkę.

Do Błędnych Skał można dojechać Drogą Stu Zakrętów. Mniej więcej w połowie drogi między Kudową-Zdrojem a Karłowem znajduje się dolny parking (bezpłatny, niestrzeżony). Można na nim zostawić samochód i dojść do samego labiryntu – mamy do wyboru szlak niebieski, prowadzący przez las, albo ścieżkę edukacyjną z tablicami informacyjnymi (oznaczoną zielonym liściem na białym tle). My na górę weszliśmy szlakiem niebieskim, a z powrotem – dla urozmaicenia – szliśmy ścieżką edukacyjną. Można też podjechać samochodem na parking górny, prawie pod samo wejście do skalnego labiryntu. Wjazd na parking górny jest płatny (wrzesień 2014 – 20 zł/pojazd), według informacji na tablicy odbywa się co godzinę.

Idąc niebieskim szlakiem, natknęliśmy się na młodego dzika. Stał sobie wśród drzew, wyglądał uroczo i niewinnie, ale woleliśmy nie czekać, aż w zasięgu wzroku pojawi się jego mama. Funia na szczęście była zaabsorbowana wąchaniem roślin po drugiej stronie ścieżki i jakimś cudem nie zainteresowała się zapachem mieszkańca lasu.

godzinyNa zdjęciu obok (wystarczy na nie kliknąć, żeby powiększyć) można sprawdzić godziny, w których możliwy jest zjazd na dół z parkingu górnego, a także zapoznać się z regulaminem wstępu na teren labiryntu. Nas interesuje głównie ten punkt: „Na terenie Błędnych Skał zabrania się w szczególności (…) wprowadzania psów i innych zwierząt bez uwięzi”. Wystarczy więc, że nasz czworonóg będzie na uwięzi, czyli na smyczy – czy to krótkiej, czy typu flexi; o kagańcu nie ma mowy w regulaminie – i już możemy wspólnie zwiedzać Błędne Skały. Za wejście ze zwierzakiem nie uiszczamy dodatkowej opłaty, pamiętamy tylko, żeby w razie potrzeby po nim posprzątać.

 

Galeria zdjęć

Możliwość komentowania jest wyłączona.